Stogo dengimas, remontas ar keitimas yra atsakingas procesas: atliktų darbų kokybė turi didelę įtaką viso pastato funkcionalumui, komfortui, patalpų temperatūrai ir žinoma, namo estetikai.
Jeigu dar tik planuojate atnaujinti pasenusią stogo dangą, tikėtina, kad šio proceso eigoje kils nemažai klausimų. Pateikiame atsakymus į dažniausiai užduodamus!
Ar stogą galima keisti savarankiškai?
Nors savarankiškai stogą pakeisti įmanoma, tai nėra nei lengvas, nei pigus procesas: tikėtina, kad prireiks brangiai kainuojančių įrankių, kurių vėliau pakartotinai nepanaudosite. Stogo keitimas reikalauja žinių ir įgūdžių, kuriuos turi tikrai ne kiekvienas. Dėl patirties trūkumo padarytos klaidos gali lemti nepakankamą stogo sandarumą drėgmei bei triukšmui, prastesnes technines savybes ir greitesnį dėvėjimąsi.
Akivaizdu: siekiant geriausių rezultatų, stogo keitimo darbus verta patikėti patyrusiems meistrams, kurie turi visą darbams reikalingą įrangą, žinias ir kompetencijas.
Būtent tokie yra MB „AV Stogai“ – profesionalių stogdengių komanda. Turime ilgametę patirtį, nuolat atnaujiname savo žinias ir puikiai išmanome savo amatą. Atliekame visus stogo dengimo, remonto, apdailos darbus nuo paprasčiausių iki sudėtingiausių užsakymų. Užtikriname greitį, kokybę ir visada palankias kainas!
Kada reikia keisti namo stogą?
Stogo keitimo priežastys būna įvairios, tačiau dažniausiai apie būtinybę atnaujinti stogą įspėja 5 ženklai:
- Stogas estetiškai nusidėvėjo. Estetikos netekusį stogą verta pakeisti, jeigu rūpinatės būsto jaukumu arba ketinate parduoti namą: nublukęs, pažeistas, pradinę išvaizdą pakeitęs stogas tikrai nepuošia būsto eksterjero. Tuo tarpu atnaujintas stogas ženkliai kilstels nekilnojamo turto vertę ir leis sudaryti Jums palankesnį sandorį.
Nusidėvėjusio stogo keitimas nauju pagerina namų estetiką ir kokybinius parametrus, todėl tuo pasirūpinti apsimoka!
- Atsiranda stogo pralaidumas vandeniui. Nemažai pasenusių, pažeistų ar nekokybiškai sumontuotų stogų tampa laidūs vandeniui. Tokiu atveju būtina pasirūpinto stogo remontu ar keitimu.
Vandens žala būstui yra viena didžiausių: esant nuolatinei drėgmei, ima pelyti lubos sienos. Į būstą patekęs vanduo gali negrįžtamai sugadinti elektroniką, dokumentus ir kitą turtą.
- Sumažėja šilumos ir triukšmo izoliacija. Vienas svarbiausių stogui keliamų kriterijų – kokybiška garso ir šilumos izoliacija. Kokybiškas stogas saugo nuo išorės triukšmo ir padeda palaikyti optimalią patalpų temperatūrą. Šie privalumai ne tik suteikia komfortiškesnį gyvenimą būste, bet ir apsaugo nuo didesnių šildymo išlaidų. Tinkamai įsirengus stogą, patalpų šildymo ir vėsinimo kaštai būna gerokai mažesni.
Jeigu atrodo, kad stogo garsinė izoliacija suprastėjo, namuose šaltaisiais metų mėnesiais tapo pastebimai vėsiau, tikėtina, kad teks atnaujinti susidėvėjusią ar pažeistą stogo dangą.
- Stogas prarado tvirtumą. Stogas, kaip ir kiti gyvenamojo būsto komponentai, turi būti saugus, kad nenukentėtų name gyvenantys žmonės. Ant stogo neretai lipama, atliekami priežiūros darbai, todėl jis turi būti ypač stabilus ir tvirtas. Patariama reguliariai įvertinti stogo, jo priedų ir kitų konstrukcijų būklę.
Pastebėjus, kad konstrukcijos ėmė klibėti, stogas neteko tvirtumo, kreipkitės į specialistus, kurie įvertins stogo būklę ir suteiks reikiamą pagalbą.
- Stogo sudėtyje yra toksiškų medžiagų. Praeityje stogų gamyboje dažnai naudota sveikatai pavojinga medžiaga: asbestinis šiferis. Nors geros būklės asbestinio šiferio stogai nėra kenksmingi, natūraliai vykstantis stogo dėvėjimasis lemia pavojingų medžiagų patekimą į aplinką ir žmogaus organizmą.
Į organizmą patekusios asbesto skaidulos jame išlieka visą likusį gyvenimą ir gali lemti įvairius susirgimus: asbestozę (plaučių audinio randėjimą) kvėpavimo takų pažeidimus ir įvairių tipų onkologinius susirgimus. Tai reiškia, kad apirusi, įtrūkusi, kitaip pažeista tokio tipo danga turėtų būti keičiama nedelsiant.
Ką būtina žinoti keičiant asbesto stogą?
Norint pašalinti sveikatai pavojingą asbesto dangą, galioja esminė taisyklė: kuo mažiau tiesiogiai kontaktuoti su šia pavojinga medžiaga.
Ekspertai atkreipia dėmesį, kad kartais, norėdami sutaupyti, gyventojai daro klaidą: stogą keičia savavališkai, be šiam darbui reikiamų žinių ir priemonių. Pasitaiko, kad asbestinį šiferį žmonės mėgina skaldyti, pjaustyti, smulkinti neturėdami reikalingų įrankių ar net trupina šią pavojingą medžiagą rankomis. Jie taip pat nepasirūpina saugiu atliekų išvežimu, todėl gali užteršti aplinką.
Savo jėgomis keičiant asbestinį stogą, būtina turėti visas įmanomas apsaugines priemones: pirštines, darbo drabužius, respiratorius ir kt.
Vis dėlto, norint išvengti net minimalios rizikos sveikatai ir pavojaus aplinkai, asbestinio šiferio stogų keitimą saugiausia palikti kvalifikuotiems stogdengiams, kurie geba dirbti su asbesto atliekomis ir pasirūpina saugiu jų utilizavimu. MB „AV Stogai“ profesionalų komanda šias paslaugas teikia ne vienerius metus, todėl tikrai galėsime padėti ir Jums!
Kokią stogo dangą pasirinkti?
Modernių stogo dangų pasirinkimas išties platus, todėl nesunku pasimesti. Vis dėlto, ekspertai pataria teikti pirmenybę šiems produktams:
- Plieninė stogo danga
Plieninė (skardinė) danga yra vienas populiariausių sprendimų, kuris puikiai tinka lietuviškam klimatui. Plieninės dangos suteikia nemažai kūrybinės laisvės ir yra universaliai pritaikomos: jų profiliavimo, dizaino, tekstūrų ir spalvų pasirinkimas yra platus, todėl tikrai rasite sau tinkamiausią variantą.
Ne mažiau aktualu ir kaina: plieno danga pasižymi puikiu kainos ir kokybės santykiu. Tai ilgaamžis, tvirtas, didelės priežiūros nereikalaujantis produktas, kuris patikimai tarnaus ne vieną dešimtmetį.
Tiesa, nepaisant visų privalumų, montuojant skardinę dangą, svarbu pasirūpinti tinkamu jos apšiltinimu (izoliavimu). Nekokybiškai izoliuotas plieninis stogas neapsaugos Jūsų būsto nuo triukšmo, praleis šaltį žiemą ir karštį vasarą. Taip pat skardinė danga nerekomenduojama plokštiems stogams: tokiu atveju verčiau rinktis bituminę dangą.
- Bituminė danga
Bituminė danga yra ekologiškas, žmogui ir gamtai saugus produktas, kuris išgaunamas bitumo masėje mirkant stiklo ar celiuliozės pluoštą bitumo masėje. Yra įvairūs šios dangos pavidalai: nuo lakštų iki bituminių čerpių, todėl kiekvienas ras sau tinkamiausią variantą.
Tai universali, lengvai montuojama, patvari danga, kuri ypač tinka gyvenant klimato zonoje, kurioje daug kritulių: bituminė stogo danga yra vertinama dėl ypač geros hidroizoliacijos. Dar vienas jos privalumas – šį produktą galima pritaikyti ne tik dengiant stogus, bet ir įrengiant grindis, pamatus ir dar daugiau.
- Beasbesčio šiferio danga
Asbestinio šiferio dangą jau aptarėme: akivaizdu, kad tai pavojingas produktas, kurio nerasite Europos Sąjungos sertifikatus turinčiose stogo dangose.
Kaip alternatyva šiandien siūlomas inovatyvus, 100 proc. saugus beasbestis šiferis, kuris irdamas į aplinką neišskiria sveikatai pavojingų medžiagų. Šios modernios dangos vertinamos dėl tvirtumo, ilgaamžiškumo, atsparumo samanojimui, kerpėms, kenkėjams ir kitiems mikroorganizmams, drėgmės izoliacijos ir universalaus pritaikymo.
Lyginant su populiariomis plieninėmis dangomis, beasbesčio šiferio stogai yra kiek brangesni, tačiau tai vis tiek yra ekonomiškas, daugeliui prieinamas sprendimas.
- Akmens skalūno danga
Akmens skalūnas priskiriamas prie prabangiausių ir brangiausių stogo dangų. Nors galimi įvairūs šios dangos variantai, vienas populiariausių – akmens skalūno čerpės.
Dėl puikios išvaizdos tai puikus pasirinkimas išskirtinės, prabangios architektūros būstui. Techninės skalūno savybės taip pat nenuvilia: tai ekologiška, atspari UV spinduliams, gamtos stichijoms, mechaninėms pažeidimams medžiaga.
Jeigu produkto kaina Jus tenkina, pasirinkę šią dangą tikrai nesuklysite. Svarbu pažymėti, kad jos montavimas sudėtingesnis ir turėtų būti atliekamas tik profesionalų.
Į ką dar būtina atsižvelgti keičiant stogą?
Atkreipkite dėmesį, kad stogas – tai ne tik jo danga, bet ir kiti komponentai, tokie kaip izoliacinė plėvelė, kraigo ir atbrailos sandarikliai, specialūs priedai, tvirtinimo detalės, latakų sistema, sniego barjerai, perėjimo tilteliai, kopėčios ir dar daugiau.
Norint, kad atnaujintas stogas būtų išties kokybiškas, būtina pasirūpinti, kad visi minėti elementai būtų kokybiški ir atitiktų konkrečios dangos ir stogo reikalavimus.
Ką būtina žinoti planuojant įsirengti saulės elektrinę ant stogo?
Saulės elektrinės ant individualių namų ir daugiabučių stogų sparčiai populiarėja. Ir tikrai ne be priežasties: tai ženkliai sumažina išlaidas už elektros energiją. Dalinamės aktualiais faktais apie saulės elektrines: tai būtina žinoti kiekvienam būsto savininkui!
- Universalus panaudojimas. Ekologiška, atsinaujinanti saulės energija pritaikoma taip pat universaliai, kaip tradiciniu būdu gaunama elektra: patalpų apšvietimui, buities prietaisams, būsto šildymui, vandens distiliavimui ir t.t.
- Tinka beveik kiekvienam. Dažnas klausimas, kurį tenka išgirsti iš namų savininkų – kokio tipo stogui tinka saulės elektrinė? Turime gerų žinių: ji gali būti derinama su įvairių tipų stogo dangomis, tinka tiek naujiems, tiek renovuotiems stogams.
- Ilgaamžė investicija. Modernios saulės elektrinės gaminamos siekiant suteikti maksimalų patogumą namų savininkams. Jos nereikalauja brangios ir dažnos priežiūros, tačiau gali būti eksploatuojamos 10 metų ir dar ilgiau.
- Saulės elektrinės montavimas ant pastato stogo yra paprastas procesas. Nereikės tvirtinti atskiros konstrukcijos, montuoti vamzdžių, betonuoti pamatų. Saulės elektrinė bus įrengta greitai ir nesudėtingai!
- Kad pirkinys pasiteisintų, svarbu parinkti atitinkamo galingumo elektrinę. Norint tiksliai žinoti, kokia konkrečiai saulės elektrinė Jums reikalinga, verta susisiekti su patyrusiu rangovu. Jis įvertins Jūsų situaciją, atsižvelgs į namuose per metus suvartojamą elektros energijos kiekį ir pagal tai patars, kokio galingumo saulės elektrinę turėtumėte įsirengti.
- Už saulės elektrinės įrengimą numatoma valstybės parama. Ji gali padengti net trečdalį Jūsų išlaidų. Kompensacija suteikiama įrengiant saulės elektrinę, kurios galingumas – iki 10 kW. Šiuo metu didžiausia galima paramos suma siekia 3230 Eur.
Ar saulės elektrinę galima įrengti ant bet kokio tipo stogo?
Nors saulės elektrinės tinka daugumai stogų, jų negalima įrengti ant:
- skalūno stogo dangos;
- Seno (asbestinio) šiferio stogo dangos;
- ONDULINEbituminės stogo dangos.
Visais kitais atvejais saulės elektrinė yra saugus ir efektyvus pasirinkimas, kurį tikrai verta apsvarstyti, jeigu svajojate apie ženkliai mažesnes elektros ir šildymo sąskaitas!